Jak obniżyć punktacje SpamAssassina?

Co to jest SpamAssassin?

SpamAssassin ™ to otwarta, zewnętrzna usługa, którą dostawcy usług internetowych używają do analizy treści email. Wyniki jakie otrzymujemy z oceny są w skali 0-10. Przyjęło się ze wyniki poniżej 5 jest poprany i maile mające taka ocenę nie powinny mieć problemów w dotarciu do adresata ze strony tego filtra. Należy jednak pamiętać, że SpamAssassin filtruje wiadomości na podstawie contenu, tego typu filtrowanie zawartości to tylko jeden ze sposobów analizy wiadomości przez ISP. Coraz większą wagę przywiązuje się do reputacji nadawcy i innych czynników, dobrze wysłać wiadomości, które są zoptymalizowane pod SpamAssassina, np. w przypadku wysyłki B2B, dla serwerów firmowych często jest to bardzo ważny czynnik wpływający na filtrowanie wiadomości.

spamassasin

Jak obniżyć punktacje SpamAssassina?

W pierwszym kroku warto skorzystać z narzędzia które przypuści wiadomość przez ten filtr. Moze to być wewnętrznej funkcjonalności wbudowane do narzędzia wysyłki masowej lub skorzystać z toola dostępnego w internecie (np. opisanego ostatnio: Sprawdź poprawność swoich maili)

Następnie punkt po punkcie sprawdzać, które z elementów warto i można poprawić.

Najczęściej naruszane reguły to:

  • Różnica się wersja testowa od wersji HTML lub brak wersji tekstowej
  • Za duży stosunek obrazowo do tekstu
  • Mały kontrast koloru tekstu do koloru tła
  • Brak tagów alt w obrazkach, różnice w altach pomiędzy wersja HTML a tekstowa

Pamiętajmy ze SpamAssassin posiada duże możliwości indywidualnej konfiguracji, a administratorzy serwerów często wprowadzają swoje reguły. Warto analizować bouncy, które czasami wskazują na punktacje uzyskana od SpamAssassina.