Podział i charakterystyka łożysk kulkowych skośnychNajpopularniejszymi łożyskami tocznymi są te, które posiadają elementy toczne w kształcie kulek. Mimo że jest to najbardziej uniwersalny wariant, czasami standardowe modele nie są wystarczająco dopasowane do specyficznych aplikacji. Z tego powodu na rynku dostępne są łożyska kulkowe w różnych wariantach, w tym model skośny.

Czym jest łożysko kulkowe skośne?

Standardowe łożyska kulkowe skośne są komponentami przystosowanymi do przenoszenia obciążeń złożonych, co oznacza, że są zdolne do przenoszenia zarówno obciążeń poprzecznych, jak i wzdłużnych. W ofercie dostępne są głównie łożyska kulkowe skośne jednorzędowe, jednorzędowe dwukierunkowe oraz dwurzędowe.

Łożyska kulkowe skośne jednorzędowe

Łożyska kulkowe skośne jednokierunkowe przenoszą obciążenia osiowe w jednym kierunku. Modele o kącie działania wynoszącym 15 albo 25 stopni są szczególnie efektywne przy bardzo dużych prędkościach. Natomiast dla bardzo dużych obciążeń zaleca się modele z kątem działania 40 stopni. Takie jednokierunkowe łożysko kulkowe skośne znajduje zastosowanie przede wszystkim we wrzecionach obrabiarek, a także zapewnia niezawodną pracę w układach wielokrotnych i zdwojonych.

Łożyska kulkowe skośne jednorzędowe dwukierunkowe

Komponenty dwukierunkowe charakteryzują się dzieloną konstrukcją wewnętrznego pierścienia, w którym zazwyczaj montowana jest specjalna bieżnia efektywnie przenosząca obciążenia w dwóch kierunkach. Wyróżniają się one optymalną nośnością. Ich rozłączna budowa zapewnia łatwy montaż i demontaż.

Łożyska kulkowe skośne dwurzędowe

Komponenty dwurzędowe posiadają parametry zbliżone do modeli jednorzędowych, ale ich właściwości są wzmocnione. Modele dwurzędowe mają zdolność do przenoszenia ogromnego obciążenia w dwóch kierunkach. Stanowią one doskonałą alternatywę dla sytuacji, gdzie zastosowano by dwa komponenty jednokierunkowe w rozbieżnym układzie.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się łożyska skośne kulkowe?

W wielu aplikacjach łożyska skośne okazują się być lepszym rozwiązaniem niż inne typy łożysk. Są one szczególnie przydatne w sprężarkach, pompach oraz urządzeniach wykorzystywanych przy wtryskowym formowaniu. Często także traktuje się łożyska skośne jako alternatywę dla standardowych łożysk kulkowych, zwłaszcza w aplikacjach, gdzie te ostatnie nie spełniają oczekiwań. Szczególnie dotyczy to miejsc, w których łożyska są narażone na przenoszenie obciążenia osiowego.