List-Unsubscribe. Co to jest? Jak i kiedy używać?

Google daje nam do zrozumienia, że to jak klasyfikowane są wiadomości zależy w dużym stopniu od zachowania użytkowników – czyli im więcej użytkowników oznaczy naszą wiadomość jako spam tym gorzej. Musimy pamiętać, że system kwalifikacji na podstawie akcji wprowadza coraz większa ilość dostawców poczty. Jednak oprócz zachowania subskrybentów, na to w jaki zakwalifikowane zostaną nasze wiadomości, wpływają inne czynniki. Szczegółowe informacje na temat co jest istotne dla Googla można znaleźć tutaj: https://support.google.com/mail/answer/81126?hl=pl

Co to jest List-Unsubscribe?

List-Unsubscribe jest to opcjonalny nagłówek wiadomości e-mail. Jest zaprojektowany w celu zmniejszenia ilości skarg, zapewniając abonentom alternatywną metodę wypisu w listy (kompletna definicja dostępna tutaj: http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html).

Dlaczego należy używać nagłówka List-Unsubscribe?

  • Google nie wspiera rozwiązania „Feedback Loop”, a List-Unsubscribe jest jedyną metodą uzyskania informacji o zachowaniach użytkowników poczty Google.

  • List-Unsubscribe jest zalecane przez Google, przez co można wnioskować, że wiadomości z uzupełnionym nagłówkiem są przez Google lepiej postrzegane.

  • Użytkownik nie musi szukać tradycyjnego linku wymeldowania

  • List-Unsubscribe jest wspierany nie tylko przez Gmail ale również np. przez „Outlook.com”

Jak skonfigurować?

W nagłówku wiadomości musimy następujący fragment kodu:

List-Unsubscribe: <mailto: AdresEmail>, <LinkWypisu>

  • W miejscu AdresEmail podajemy adres na które maja do nas trafiać informacje o osobach które chcą się wypisać może to wyglądać na przykład w taki sposób: wypisy@adres?subject=unsubscribe.
  • LinkWypisu tutaj powinien być podany link do bezpośredniego wypisu, istotne jest abyśmy przekazali w parametrze jaki adres ma zostać wypisany tak aby subskrybent nie musiał podejmować dodatkowych akcji.

A tak to wygląda w praktyce użytkownik po kliknięciu na przycisk „Zgłoś spam” otrzymuje następujący komunikat. Jeśli komunikat się nie pojawia może to znaczyć ze zaufanie do nadawcy jest tak niskie ze Google nie uwzględnia List-Unsubscribe.

2