Jak zbudować umiejętności przywódcze: Poradnik dla przyszłego menedżeraWspółcześni pracownicy są bardziej nastawieni na współpracę, są bardziej mobilni i cyfrowi niż kiedykolwiek wcześniej. Połączenie tych trzech trendów spowodowało wzrost zapotrzebowania na nowe umiejętności przywódcze wśród pracowników. W przyszłości nie tylko liderzy będą musieli stawić czoła nowym wyzwaniom - w rezultacie każdy pracownik będzie musiał podnieść swoje umiejętności. Sposób, w jaki pracujemy, zmienia się w szybszym tempie niż kiedykolwiek wcześniej. W tym artykule skupiamy się na tym, jak możesz rozwinąć swoje umiejętności przywódcze, abyś był gotowy do objęcia roli kierowniczej, gdy nadejdzie odpowiedni moment. Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją karierę, czy też chcesz wcześniej niż później zmienić kierunek na zarządzanie, nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć rozwijać swoje umiejętności przywódcze za pomocą tych pięciu wskazówek.

Komunikuj się z przejrzystością

Silne umiejętności komunikacyjne są niezbędne w każdej roli, ale są szczególnie ważne dla liderów. Oznacza to przejrzystą, dwukierunkową komunikację z całym zespołem. Szczególnie w trudnych sytuacjach ważne jest, aby być otwartym i szczerym w kwestii wyzwań, przed którymi stoisz, jak również wszelkich potencjalnych rozwiązań.

Chcesz stworzyć środowisko, w którym pracownicy będą czuli się swobodnie, wiedząc, że ich pomysły i opinie są cenione. Może to być trudne, zwłaszcza na początku kariery, kiedy nie ma się takiego autorytetu jak starszy lider. Jedną ze strategii, którą warto wypróbować, jest jak najczęstsze proszenie o opinie na każdy temat. Świetnym sposobem na rozpoczęcie jest uzyskanie informacji zwrotnej od swojego menedżera na temat tego, jak można poprawić swoją wydajność. Pamiętaj również, aby zapytać swoich kolegów z zespołu, co możesz zrobić, aby pomóc im odnieść sukces i upewnić się, że wiedzą, że również mogą zwrócić się do Ciebie z prośbą o informację zwrotną.

Pozostań produktywny dzięki automatyzacji

Wiele z umiejętności, które doskonaliłeś w trakcie swojej kariery, takich jak ręczne pisanie i segregowanie dokumentów, nie będzie już dobrze służyć w przyszłości. Zamiast tego będziesz chciał doskonalić nowe umiejętności, które pomogą Ci być bardziej produktywnym, a nie mniej. Może to oznaczać odejście od powtarzalnych zadań na rzecz działań, które sprawiają, że jesteś bardziej strategiczny i analityczny.

Na przykład, zamiast ręcznie planować spotkania, skorzystaj z oprogramowania, które może planować spotkania automatycznie przy użyciu sztucznej inteligencji. Niektóre zadania mogą i powinny być w pełni zautomatyzowane. Na przykład planowanie spotkań, wysyłanie faktur i śledzenie e-maili może być wykonywane automatycznie. Może to zaoszczędzić Ci wielu godzin pracy w każdym tygodniu. Na przykład, jeśli wysyłasz e-mail do klienta, możesz ustawić timer na czas, kiedy chcesz śledzić. Dzięki temu uwolnisz swoją energię umysłową na ważniejsze zadania.