Przewodnik krok po kroku po kąpieli noworodkaGratulacje! Właśnie powitałeś na świecie swoje pierwsze dziecko! Teraz możesz czuć się nieco przytłoczony, próbując dowiedzieć się, jak dbać o swojego noworodka. Jednym z najważniejszych - i czasami zniechęcających - aspektów opieki nad dzieckiem jest kąpiel. Od temperatury wody do kolejności kroków, jest wiele rzeczy do rozważenia, przy czym nasz noworodek nie zawsze jest fanem kąpieli. Nie martw się! Dzięki kilku prostym krokom i odrobinie praktyki, w krótkim czasie staniesz się ekspertem. Weź więc swoje przybory i zaczynajmy!

Przygotowując się do kąpieli

Upewnij się, że masz przygotowane wszystkie niezbędne przybory do kąpieli. Poproś innych domowników o pomoc. Upewnij się, że masz wszystko, co będzie potrzebne w zasięgu ręki. Czas kąpieli jest wystarczająco gorączkowy bez konieczności szukania gąbki lub ściereczki. Umieść w zasięgu ręki przedmioty, których używasz najczęściej.

Upewnij się również, że woda jest wystarczająco ciepła. Ale nie za gorąca, na początku najlepiej używać termometru. pamiętaj, że skóra dziecka jest niezwykle delikatna i inaczej odczuwa temperaturę niż ty. Noworodek nie powinien być całkowicie zanurzony. Woda powinna sięgać mniej więcej do trzech czwartych wysokości główki dziecka.

Mycie dziecka

Główka Twojego dziecka jest najbardziej wrażliwą częścią jego ciała. Zacznij od umycia włosów dziecka. Zrób pianę z szamponu na włosach dziecka, a następnie powoli wmasuj go aż do skóry głowy, jest to dobry moment na nawilżenie ciemieniuchy, o której dowiesz się też więcej na https://zbygniew.pl/8-sposobow-na-ciemieniuche/.

Dokładnie spłucz włosy dziecka, a następnie przejdź do mycia twarzy. Umyj buzię dziecka miękką, czystą ściereczką lub chusteczką do mycia, pracując w dół od czoła do brody, a następnie umyj uszy. Następnie umyj dłonie dziecka, a potem jego ramiona i tułów.

Pamiętaj, aby umyć kikut pępowiny. Jest to bardzo ważne, ponieważ umycie kikuta pępowiny pomoże zapobiec infekcji. Kiedy już skończysz myć swoje dziecko, będziesz chciała je dokładnie spłukać. Upewnij się, że woda jest czysta i nie zawiera mydła. Połóż dziecko na stojaku pokrytym ręcznikiem lub na czystym ręczniku i zawiń je w ciepły koc.