Jak wypełnić e-deklarację podatkową przez Internet?

Między 15 lutym a 2 maja wszyscy ci, którzy pracowali na terenie Rzeczpospolitej na etacie lub umowie zleceniowej, muszą rozliczyć się z podatków z Urzędem Skarbowym. Mimo, że wszyscy powtarzamy te czynność co rok, nadal temat rozliczeń podatkowych owiany jest tajemnicą. Przykładem tego jest fakt, że część podatników nie chce nawet sprawdzić jak przebiega rozliczenie PIT przez Internet w obawie, że zrobi jakiś błąd. Niestety, z takiego punktu wychodzi wiele podatników a fachowe nazewnictwo, nomenklatura urzędowa a nawet niekiedy niechęć do pomocy ze strony urzędników zachęca Polaków do tego, aby nie zmieniać tego stanu rzeczy. Czy rozliczenie PIT faktycznie jest takie trudne? Przekonajmy się!

 

E-deklaracja podatkowa

Od 2019 roku możemy korzystać z usług, które rozliczają deklaracje podatkowe przez Internet i bez dodatkowych opłat. E-PIT na samym początku nie miał zbyt wielu zwolenników. Nie ma się czemu dziwić, było to wtedy coś zupełnie nowego a podatnicy nie mieli pewności, czy takie rozwiązanie jest w ogóle bezpieczne. Teraz, gdy już płynniej poruszamy się po tego typu nowinkach, możemy korzystać z tych usług bez obaw. Samo Ministerstwo Finansów zapewnia o tym, że usługi do rozliczania deklaracji podatkowych są zupełnie bezpieczne. Aby wypełnić i wysłać swój formularz PIT, należy podać następujące dane:

  • imię (pierwsze),

  • nazwisko,

  • datę urodzenia,

  • numer PESEL (w przypadku osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej),

  • identyfikator podatkowy NIP (w przypadku podatnika, który prowadzi działalność gospodarczą),

  • kwotę przychodów, która znajduje się na ostatnim zeznaniu podatkowym (jeśli nie zyskiwałeś wtedy przychodów, wpisz ,,0'').

Pamiętaj, że program do rozliczania PIT wymaga wpisania numeru PESEL. Dodatkowo, możesz rozliczać się wspólnie wraz ze współmałżonkiem. W takim wypadku należy wpisać również jego przychody.

Jeśli korzystasz z usługi rozliczającej deklarację podatkową, nie musisz tak gorączkowo martwić się o termin. Jeśli zalogowałeś się do serwisu wcześniej ale termin umknął Ci z jakiś powodów, deklaracja będzie wysłana automatycznie. Jak to jest możliwe? Dokument zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie danych, które zebrała o Tobie administracja. Jednak w tym przypadku nie możesz liczyć na jakiekolwiek ulgi podatkowe lub kwoty odpisane od podatku. Nie masz również możliwości przekazać swojego 1% podatku dla wybranej organizacji dobroczynnej.

 

Czy w programie do uzupełniania deklaracji podatkowej zostaną uwzględnione ulgi?

Oczywiście! Na ulgi oraz kwoty odpisane od podatku jest przeznaczony odrębny krok w procesie uzupełniania dokumentu. Do podobnych ulg należą między innymi ulga prorodzinna, ulga rehabilitacyjna, ulga dla krwiodawcy czy ulga od darowizn. Pamiętaj jednak, że w przypadku każdej z tych ulg należy dostarczyć lub załączyć odpowiednie dokumenty, jak np. kopa aktu urodzenia w przypadku ulgi prorodzinnej, zaświadczenie lekarskie w przypadku ulgi rehabilitacyjnej czy dowody wpłaty darowizny w przypadku ostatniej ze wspomnianych ulg.