Kilka Ciekawych faktów o Tajach, których prawdopodobnie nie znaszKrólestwo Tajlandii to fascynujący kraj z unikalnymi tradycjami i zwyczajami, które odróżniają go od reszty świata. Jest wiele rzeczy o tym niesamowitym kraju, których możesz nie wiedzieć. Jeśli planujesz podróż do Tajlandii lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o jej kulturze, czytaj dalej, aby poznać ciekawe fakty o Tajach, których prawdopodobnie nie znasz. Wiele z tego, co wiemy o tajskiej kulturze pochodzi z ich literatury - opowieści, wierszy i piosenek, które były przekazywane przez pokolenia w formie ustnej, zanim zostały spisane w XX wieku. Mimo że niektórzy współcześni Tajowie mieszkają w dużych miastach, takich jak Bangkok, i wykonują zawód kierownika firmy lub bankiera, nadal identyfikują się jako ludzie ziemi, którzy podtrzymują wiekowe tradycje i przestrzegają rytuałów zalecanych przez pisma buddyjskie.

Unikatowe jedzenie

Głównym powodem, dla którego ludzie podróżują do Tajlandii, jest jedzenie tajskiego jedzenia. Ta kuchnia jest tak pyszna, że zyskała przydomek "jedzenie bogów". Kiedy ją zjesz, zrozumiesz, dlaczego zyskała tak wzniosły tytuł. Składniki, których Tajowie używają w swojej kuchni są świeże i aromatyczne. Wiele z nich można znaleźć na podwórku. Możesz spróbować przyrządzić tajskie jedzenie w domu, robiąc zakupy w azjatyckich sklepach spożywczych. Jeśli nie masz w pobliżu tajskiego marketu, możesz kupić tajskie składniki online. Jeśli uwielbiasz jeść, w Tajlandii będziesz w siódmym niebie. W restauracjach, na straganach z jedzeniem i na rynkach znajdziesz szeroki wybór potraw. Możesz jeść jak król na budżecie paupera. Jedzenie jest jedną z wielkich przyjemności podróżowania. W Tajlandii może być również jednym z najbardziej wzbogacających doświadczeń życiowych.

Tajowie są głęboko religijni

Główną religią w Tajlandii jest buddyzm. Szacuje się, że około 90% populacji wyznaje buddyzm. To czyni ten kraj jednym z najbardziej buddyjskich narodów na świecie. Tajskie społeczeństwo jest zorganizowane wokół sangi (wspólnoty mnichów buddyjskich). Sangha cieszy się dużym szacunkiem i jest konsultowana w ważnych sprawach, takich jak polityka rządu, mianowanie urzędników państwowych i warunki sukcesji królewskiej. Tajlandia jest również domem dla dużej populacji muzułmanów, szacowanej na około 5%. Populacja muzułmanów koncentruje się w południowych prowincjach Yala, Pattani, Narathiwat i Satun. Tajscy muzułmanie są częścią większej społeczności islamskiej w Azji Południowo-Wschodniej, która sięga co najmniej XVI wieku, kiedy to muzułmańscy kupcy z Bliskiego Wschodu oraz Azji Południowej i Południowo-Wschodniej przypłynęli do brzegów regionu. Tajska rodzina królewska wywodzi swoje korzenie z muzułmańskiego sułtanatu Patani w południowej Tajlandii. Niewielką, ale znaczącą populację chrześcijan, wynoszącą około 0,5%, można znaleźć w całej Tajlandii, z większą gęstością w północnych prowincjach, w tym Chiang Mai, Lamphun, Mae Hong Son i Chiang Rai. Tajlandia ma również niewielką liczbę hindusów, bahaitów i buddystów, którzy wyznają tajską szkołę Theravada.

Tajlandia ma fascynujące ruiny

Większość odwiedzających Tajlandię odwiedza tylko Bangkok, północne miasto Chiang Mai i wyspy na południu, ale nawet te miejsca nie są reprezentatywne dla całego kraju. Istnieje wiele innych fascynujących miejsc, które powinieneś odwiedzić, w tym Ayutthaya, Lopburi, Sukhothai, Koh Samui i Pattaya. Można również udać się, aby zobaczyć ruiny starożytnej cywilizacji Syjamu lub świątynie Ayutthaya, z których najsłynniejszą jest Wat Phra That (Świątynia Złotego Buddy).

Tajskie festiwale są kolorowe i ekscytujące

W Tajlandii mają wiele ciekawych festiwali, które świętują jedzenie, kulturę i środowisko naturalne. Niektóre z najbardziej ekscytujących festiwali to Festiwal Wegetariański, Festiwal Loi Krathong, Festiwal Songkran i Full-Moon Party. Jeśli odwiedzisz Tajlandię podczas Festiwalu Wegetariańskiego, który zwykle odbywa się we wrześniu, odkryjesz, że krajem nie rządzą mięsożercy. Podczas tego festiwalu, ścisłych wegetarian można znaleźć w każdym zakątku ziemi, w tym w restauracjach, obszarach turystycznych, a nawet sklepach. Festiwal Loi Krathong to wydarzenie kulturalne, które ma miejsce w październiku, kiedy Tajowie dziękują za obfitą rzekę Tajlandii. W noc festiwalu Tajowie robią okrągłe, pływające kosze z liści bananowca i umieszczają w nich świece. Następnie wrzucają te kosze do rzeki jako ofiarę dla duchów rzeki.